Metoda 2 Laser a usuwanie tatuaży
Popularność tatuaży, czyli rysunków na ciele wykonywanych poprzez wpuszczenie odpowiedniej ilości barwnika pod skórę, jest dzisiaj bardzo popularne. Wiele osób jednak ma w planach usuwanie tatuaży, które nie zostały odpowiednio przemyślane. Istnieje kilka metod, które są w tym celu wykorzystywane. Metodą drugą jest wykorzystywanie w tym celu modnych obecnie laserów. Najbardziej powszechne są lasery Q – switch. Moc takich laserów jest bardzo gęsta i emituje się ją na skórę w miejscu, w jakim istnieje tatuaż. Zazwyczaj w tym ceku stosuje się laser rubinowy oraz aleksandrytowy. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda może być wykorzystywana tylko przez lekarza, który posiada stosowne uprawnienia, a warunki koniecznie muszą być w tym celu ambulatoryjne.
Pierwszym krokiem jest wywiad, jaki lekarz przeprowadza z pacjentem planującym usunięcie tatuażu. Następnie dopiero ma miejsce tak zwana próba laserowa. Dla lekarza jest to znak, jaka jest wrażliwość skóry i ile mniej więcej zabiegów będzie trzeba wykonać, by osiągnąć odpowiedni efekt. Dla pacjenta z kolei jest to próbka bólu, jaki czeka go w czasie wykonywania już zasadniczego zabiegu. Bardzo wiele osób, które przeszły laserowanie usuwanie tatuaży ocenia ból, tak jakby ktoś strzelił w ich skórę tak zwaną „gumką recepturką”. Ostatecznie jednak doznania bólowe zależą od wytrzymałości danej osoby oraz ilości barwnika w skórze.
Zazwyczaj, przy okazji usuwania tatuażu podaje się pacjentom również leki, które mają mieć działanie przeciwbólowe. Konieczne jest wykonanie kilku serii zabiegów. Po tym czasie tatuaż nie powinie być już dalej widoczny, zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach jego niewielki zarys może dalej być do zaobserwowania. W teorii, zabiegi z wykonaniem laserów nie powinny pozostawiać jakichkolwiek śladów i blizn. Niektórzy pacjenci jednak się na nie skarżą, zwłaszcza jeśli ich skóra jest delikatna i naturalnie ma skłonność do blizn.
Po zabiegu skóra jest wrażliwa, zaczerwieniona, pojawiają się strupki, których nie można jednak samodzielnie zrywać, ponieważ istnieje ryzyko zainfekowania ranki. Tatuaże czarne wymagają zastosowania fali o długości 1064 n m. Podobnie postępuje się w przypadku tatuaży granatowych lub szarych. Jeśli jednak do ich wykonania został użyty barwnik czerwony, wówczas konieczne jest wykorzystanie fal 532 nm. Najwięcej problemów sprawia usunięcie odcieni żółtego i zielonego. Bywa, że niestety nie jest to w ogóle możliwe, dlatego przed zrobieniem tatuażu trzeba się bardzo dobrze zastanowić.
Zobacz także
8 powodów, dla których warto nosić filtr przeciwsłoneczny
Lato oznacza dni spędzane na świeżym powietrzu, w promieniach słońca i w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak te...
Czytaj dalej5 powodów, dla których warto rozważyć usunięcie tatuażu
W tamtym czasie był to świetny pomysł. Być może zastanawiałeś się nad tym tatuażem lub zrobiłeś go pod...
Czytaj dalej