8 porad dla skóry na zimę

Pielęgnacja skóry zimą może być nie lada wyzwaniem. Zimne, suche powietrze jest niekorzystne dla skóry narażonej na działanie czynników zewnętrznych, ponieważ powoduje, że wilgoć jest z niej usuwana. Skutkiem tego jest sucha, popękana lub krwawiąca skóra. Suchość i podrażnienia mogą być nieubłagane, a suche ogrzewanie w pomieszczeniach nie pomaga.

Możesz mieć ochotę wziąć gorący prysznic lub posiedzieć przy ogniu, ale to również nie pomoże Twojej skórze. Możesz jednak wyleczyć suchą i spierzchniętą skórę i przetrwać zimę, wyglądając zdrowiej i młodziej, stosując się do poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry:

1. Zmień swoje nawyki pod prysznicem

Gorąca woda może wyciągać oleje, powodując wysuszanie skóry. Dlatego właśnie gorące prysznice i kąpiele są początkowo przyjemne, ale później prowadzą do wysuszenia skóry. Aby tego uniknąć:

  • Woda powinna być letnia, także podczas mycia rąk.
  • Ogranicz czas brania prysznica do pięciu do dziesięciu minut.
  • Natychmiast po umyciu użyj kremu nawilżającego.

Wiele osób przywiązuje wagę do temperatury wody, ale według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zimna woda i mydło są równie skuteczne w zabijaniu zarazków.

2. Używaj odpowiedniego kremu nawilżającego

Niektóre produkty dostępne bez recepty mogą powodować większe przesuszenie, zwłaszcza te zawierające składniki ropopochodne. Krem nawilżający na bazie oleju pomaga skórze zatrzymać wilgoć, a składniki takie jak lawenda i rumianek działają kojąco i odżywczo.

Ważne jest, aby w sezonie przeziębień i grypy często myć ręce, ale może to mieć pewne wady. W zimie lepiej stosować krem lub maść niż balsam. Nie zapominaj też o nawilżaniu skóry na noc, ponieważ skóra traci wilgoć podczas snu.

3. Chroń skórę

Rękawiczki i szaliki są ważne w chłodne dni, niezależnie od tego, czy jest spokojnie, wietrznie, pada deszcz czy śnieg. Unikaj noszenia wełny lub innych szorstkich materiałów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą; lżejsze, oddychające materiały powinny być noszone pod cięższą odzieżą.

4. Zdejmij mokrą odzież

Jeśli spodnie, rękawiczki lub skarpety przemokną, zdejmij je po wejściu do środka. Mogą one podrażniać skórę, powodować swędzenie oraz podrażnienie i suchość. Krem z hydrokortyzonem może pomóc w ciągu kilku dni, ale jeśli suchość nie ustępuje, konieczne może być zastosowanie silnego kremu nawilżającego na receptę.

5. Używaj filtrów przeciwsłonecznych

Zimą słońce może znajdować się niżej na niebie, ale w pogodne dni ze śniegiem narażenie na promieniowanie UV może być duże. Nakładaj krem z filtrem, niezależnie od tego, czy idziesz na spacer, czy zatrzymujesz się, by nacieszyć się śniegiem, nawet jeśli jest pochmurno. Promienie UV nadal mogą przedostawać się przez słońce.

6. Zainstaluj nawilżacz powietrza

Nawilżacz powietrza pomaga przywrócić wilgoć do powietrza wysuszonego przez systemy grzewcze. Umieszczając go w sypialni, możesz zapobiec wysuszeniu skóry w ciągu nocy. Pomocne może być także obniżenie termostatu.

7. Odżywiaj się i nawadniaj

Żywność i suplementy zawierające kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 pomagają utrzymać skórę w zdrowiu. Twój organizm nawadnia się również od wewnątrz. Dlatego pij dużo wody, nawet jeśli od czasu do czasu napijesz się gorącej herbaty lub kakao. Jest to również korzystne dla ogólnego stanu zdrowia.

8. Unikaj alergenów i substancji drażniących

Mogą one mieć silny wpływ na delikatną skórę zimą. Wśród wielu drażniących związków chemicznych znajdują się detergenty. Trzymaj się z dala od znanych czynników wywołujących alergie, zwłaszcza jeśli cierpisz na takie schorzenia jak łuszczyca lub egzema.

Zgłoś się do dermatologa w Covina

Jeśli zimowa suchość skóry zbiera żniwo, umów się na wizytę w LDI, która oferuje najlepsze usługi odmładzania skóry w Południowej Kalifornii. Skorzystaj z naszego systemu planowania online, aby umówić się na bezpłatną konsultację lub zadzwoń do naszej głównej siedziby - LDI w Covina, aby uzyskać informacje lub zarezerwować dogodny termin.

 

Zobacz także

8 powodów, dla których warto nosić filtr przeciwsłoneczny

Lato oznacza dni spędzane na świeżym powietrzu, w promieniach słońca i w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak te...

Czytaj dalej

5 powodów, dla których warto rozważyć usunięcie tatuażu

W tamtym czasie był to świetny pomysł. Być może zastanawiałeś się nad tym tatuażem lub zrobiłeś go pod...

Czytaj dalej