Zalety witaminy C w pielęgnacji skóry

Filtry przeciwsłoneczne i kremy miejscowe, takie jak kremy nawilżające, to właściwe formy pielęgnacji skóry. Ale czy wiesz, że witamina C odgrywa kluczową rolę dla zdrowia Twojej skóry?

Witamina C znajduje się w wielu rodzajach produktów nawilżających i pielęgnacyjnych. Jednak badania wykazały, że aż 15% osób dorosłych w USA nie ma wystarczającej ilości tej witaminy, która najczęściej występuje w postaci kwasu L-askorbinowego (LAA). W dużych dawkach LAA może być drażniący. Fosforan askorbylu magnezu jest mniej drażniący dla skóry suchej i wrażliwej, natomiast palmitynian askorbylu, glukozamina askorbinowa (pochodna rozpuszczalna w wodzie), askorbinian tetraheksyldecylu i fosforan askorbylu sodu to inne formy, z którymi można się spotkać.

W jaki sposób witamina C pomaga skórze?

Oprócz wzmacniania odporności, potencjalnego zmniejszania ryzyka chorób serca i wielu innych korzyści zdrowotnych, witamina C jest bardzo korzystna dla zdrowia skóry. Korzyści, jakie może zapewnić to m.in:

  • Zwiększoną produkcję kolagenu: Kolagen to wytrzymałe białko, które wspomaga skórę i utrzymuje jej jędrność. Jego utrata następuje z wiekiem i w wyniku uszkodzeń spowodowanych działaniem promieni słonecznych. Skutkiem tego jest zwiotczała skóra, drobne linie i zmarszczki. Dzięki zwiększeniu produkcji kolagenu linie i zmarszczki mogą się wygładzić, a skóra może stać się jędrniejsza i bardziej puszysta.
  • Ochrona antyoksydacyjna: Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia skóry i przedwczesne oznaki starzenia. Ponieważ witamina C ma wiele właściwości przeciwutleniających, może przeciwdziałać tym uszkodzeniom oraz uszkodzeniom spowodowanym przez promieniowanie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce. Produkty o stężeniu już od 0,6% pozwalają uzyskać młodszy wygląd skóry (korzystne jest również stosowanie produktów o wysokim stężeniu).
  • Lepsza pigmentacja: Zwiększona produkcja kolagenu hamuje tyrozynazę, enzym przekształcający tyrozynę w melaninę, zapobiegając w ten sposób hiperpigmentacji. Zahamowanie produkcji melaniny może wyrównać koloryt i jasność skóry oraz rozjaśnić brązowe plamy.
  • Ochrona przed uszkodzeniami słonecznymi: Pogrubienie warstwy skóry właściwej to jeden z powodów, dla których witamina C dla skóry jest tak korzystna. Grubsza tkanka chroni przed ekspozycją na słońce i uszkodzeniami spowodowanymi przez promienie UV.
  • Naturalne odmłodzenie skóry: Witamina C może również pomóc w naprawie uszkodzeń skóry spowodowanych ekspozycją na słońce i utratą kolagenu z upływem czasu. Może również wspomagać regenerację komórek. W niektórych przypadkach przyjmowanie witaminy może nawet zmniejszyć blizny.

Jak najlepiej wykorzystać produkty do pielęgnacji skóry z witaminą C

Jeśli stosujesz serum, jego prawidłowa aplikacja może poprawić wchłanianie witaminy C przez skórę. Nałóż je na czystą, lekko wilgotną skórę. Następnie czystymi palcami rozprowadź serum lub krem nawilżający na skórze, zaczynając od kilku kropli, aby sprawdzić, jak zareaguje Twoja skóra. Jeśli stosujesz produkt po raz pierwszy, odczekaj 15 minut, zanim dodasz więcej lub zastosujesz krem nawilżający.

Należy również dbać o jakość produktu. W tym celu przechowuj serum z dala od światła, aby zapobiec utlenianiu się LAA. Upewnij się także, że pojemnik jest szczelny i przechowywany w chłodnym miejscu, ponieważ wysoka temperatura może powodować degradację witaminy C. Aby zapewnić lepsze wchłanianie, należy szukać produktów o niskim pH, wynoszącym około 3,5.

 

Zobacz także

8 powodów, dla których warto nosić filtr przeciwsłoneczny

Lato oznacza dni spędzane na świeżym powietrzu, w promieniach słońca i w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak te...

Czytaj dalej

5 powodów, dla których warto rozważyć usunięcie tatuażu

W tamtym czasie był to świetny pomysł. Być może zastanawiałeś się nad tym tatuażem lub zrobiłeś go pod...

Czytaj dalej