Jak radzić sobie z wczesną i przedwczesną menopauzą

Menopauza jest naturalną częścią procesu starzenia, którego doświadcza większość kobiet w wieku od 45 do 55 lat. Radzenie sobie z nieprzyjemnymi i drażniącymi objawami może być trudne, ale kiedy następuje to przedwcześnie, może być to ogromny szok.

Nieleczone efekty fizyczne mogą zakłócić romantyczne relacje, wywołać złożone uczucia i sprawić, że codzienne czynności staną się niepokojące.

Aby bezpiecznie opanować objawy i uniknąć ryzyka dla zdrowia, należy zasięgnąć porady lekarza. Wiele kobiet unika wizyt u lekarza z samego wstydu, ale nie trzeba cierpieć w ciszy lub przechodzić przez to samotnie.

Co to jest wczesna i przedwczesna menopauza?

Kiedy jajniki kobiety przestają funkcjonować, cykl menstruacyjny na stałe się kończy. Kobieta uznawana jest za menopauzę po ustaniu miesiączki na 12 miesięcy.

Ponad jedna trzecia kobiet nie wiedziała, jaka jest różnica między przedwczesną a wczesną menopauzą, a jedna czwarta przyznała, że nie wiedziała, co to jest.

Średnia wieku kobiet w Wielkiej Brytanii doświadczających menopauzy wynosi 51 lat. Jakkolwiek, przechodzić je między 40 i 45 wiekiem określa się jako wczesna menopauza, podczas gdy przedwczesna menopauza jest gdy ono zdarza się przed 40 rokiem życia.

Dlaczego tak się dzieje?

Chociaż przyczyny przedwczesnej i wczesnej menopauzy nie zawsze można znaleźć, istnieje kilka możliwych przyczyn, w tym:

  • genetyka
  • czynniki stylu życia, np. palenie tytoniu, brak ruchu
  • choroba autoimmunologiczna, np. choroba tarczycy
  • wady chromosomów

Jakie są objawy?

Głównym symptomem wczesnej menopauzy są zmiany w miesiączkach. Mogą one być rzadkie, zanim całkowicie ustąpią w ciągu kilku miesięcy lub roku. Mogą też ustąpić nagle.

Inne objawy menopauzy mogą obejmować gorące rumieńce, suchość pochwy, zmęczenie, problemy ze snem, nocne pocenie się i utratę libido. Objawy te mogą rozpocząć się na kilka miesięcy, a czasem lat przed zatrzymaniem miesiączki.

W przypadku wczesnej i przedwczesnej menopauzy, objawy mogą być bardziej intensywne i niespójne.

Nieoczekiwana menopauza może również wywołać pewne skomplikowane emocje, które powinny być omówione z doradcą.

Czy istnieją jakieś skuteczne środki zaradcze w domu?

Kobiety przechodzące menopauzę mogą pozostać chłodne i zwalczać gorące rumieńce i nocne poty zimnymi prysznicami, lekkim ubraniem, wachlarzami i zimnymi napojami. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą również zmniejszyć te objawy. Należy również unikać palenia tytoniu i spożywania pokarmów pikantnych, kofeiny i alkoholu.

Suchość pochwy może powodować podrażnienia, dyskomfort i ból podczas seksu, który dla wielu kobiet jest ogromną częścią życia. Jednakże stosowanie smarów i nawilżaczy pochwy może zapewnić tymczasową ulgę i uczynić stosunek bardziej komfortowym.

Wiele z nich uważa suchość pochwy za oznakę starzenia się, która może powodować uczucie wstydu u młodych kobiet doświadczających przedwczesnej menopauzy. Ale suchość pochwy może mieć wpływ na kobiety w każdym wieku, nawet przed menopauzą. Nie ma się czego wstydzić i nie należy jej ignorować.

Jakie zabiegi medyczne mogą złagodzić objawy?

Hormonalna terapia zastępcza (HRT) przywraca hormony, których jajniki już nie produkują. Leczenie stosuje się w celu złagodzenia objawów menopauzalnych, takich jak suchość pochwy, gorące rumieńce i nocne pocenie się oraz w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia osteoporozy i chorób serca.

Może jednak powodować szereg skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, tkliwość piersi, krwawienie z pochwy i nudności. Może również zwiększać ryzyko zakrzepicy, raka piersi, udarów i innych poważnych schorzeń.

Niechirurgiczne informacje o Rejuvenatiom Vulvo-Vaginalnym, znane jako Femilift, mogą być stosowane w połączeniu z HRT. Stymuluje produkcję kolagenu za pomocą lasera do zacieśnienia i odmłodzenia tkanki pochwy. Femilift jest długoterminowym rozwiązaniem dla objawów menopauzalnych, które wpływają na pochwy, takich jak ciężka suchość i stres nietrzymania moczu i może poprawić życie seksualne pacjenta poprzez zwiększenie sensacji

Ten bezbolesny zabieg trwa tylko do 15 minut i nie wymaga żadnego czasu rekonwalescencji, co czyni go idealnym dla osób z napiętym harmonogramem. Rezultaty mogą trwać od 12 do 18 miesięcy, jeśli zostaną przeprowadzone trzy zabiegi.

Przedwczesna i wczesna menopauza może być niezwykle stresująca. Jednak kontrolowanie objawów za pomocą skutecznych zabiegów medycznych może znacznie poprawić jakość życia.

 

Zobacz także

Kluczowe korzyści z odbudowy włosów za pomocą PRP

Wypadanie włosów jest zaskakująco powszechne - około 80% mężczyzn i 40% kobiet doświadcza go w pewnym momencie...

Czytaj dalej

Czy jestem dobrym kandydatem do liposukcji?

Nikt nie lubi patrzeć w lustro i widzieć wiszący wokół tłuszcz. Możesz diety i ćwiczenia każdego dnia, ale...

Czytaj dalej