Czym dokładnie jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to metoda leczenia skóry najczęściej stosowana na twarzy, szyi i dłoniach. Podczas wykonywania peelingu chemicznego na powierzchnię skóry nakładany jest roztwór kwasu. Ten roztwór chemiczny powoduje złuszczanie naskórka, dzięki czemu tworzy się nowa, zregenerowana skóra. Ogólnym celem jest uzyskanie poprawy wyglądu.

Jakie działanie ma peeling chemiczny?

Istnieją różne rodzaje peelingów chemicznych, dlatego efekty zależą od rodzaju zabiegu, któremu zostanie poddany pacjent. W ciągu kilku dni po zabiegu skóra stanie się skorupiasta i łuszcząca, a następnie złuszczy się, dzięki czemu stanie się bardziej miękka i gładka. Podstawowe formy zabiegów z użyciem peelingów chemicznych obejmują:

  • Peelingipowierzchowne: Łagodny roztwór kwasu (np. alfa-hydroksykwasu) jest stosowany do penetracji zewnętrznej warstwy skóry. W rezultacie uzyskuje się delikatne złuszczanie, które może zmniejszyć łagodną szorstkość lub przebarwienia.
  • Peelingi średnie: Kwas glikolowy lub trójchlorooctowy, przenikający przez zewnętrzne i środkowe warstwy skóry, jest stosowany do usuwania uszkodzonych komórek skóry, redukowania oznak starzenia się, a nawet leczenia niektórych rodzajów zmian przedrakowych.
  • Peelingi głębokie: Do głębszych warstw skóry można dotrzeć za pomocą kwasu trójchlorooctowego lub fenolu. Ponieważ usuwanych jest kilka warstw skóry, zabieg powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza. Można go wykonać tylko raz w życiu.

Lekki peeling może trwać zaledwie 20 minut. Czas przestoju jest niewielki, a gojenie trwa zaledwie kilka dni. Efekty uboczne są zwykle ograniczone do zaczerwienienia i łuszczenia się skóry. Peelingi średnie i głębokie wymagają jednak dłuższego czasu rekonwalescencji. Złuszczanie trwa od 7 do 14 dni. Konieczne może być unikanie przebywania na słońcu i przyjmowanie leków przeciwwirusowych. Głębokie peelingi mogą wymagać bandażowania, moczenia kilka razy dziennie i stosowania specjalnych maści, aby zapobiec powstawaniu blizn. Proces gojenia może trwać do trzech tygodni.

Przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi peelingu chemicznego zalecana jest konsultacja z chirurgiem dermatologiem.

Czy peelingi chemiczne są dobre dla skóry?

Peeling chemiczny może sprawić, że skóra będzie wyglądać na odświeżoną i odmłodzoną. Może zmniejszyć drobne linie i zmarszczki, leczyć uszkodzenia słoneczne, a nawet poprawić wygląd blizn. Peeling chemiczny może być korzystny we wszystkich przypadkach, od redukcji plam starczych i piegów po leczenie niektórych rodzajów trądziku. Można również zredukować ciemne plamy, takie jak te spowodowane przez melazmę w czasie ciąży lub podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Po każdym peelingu chemicznym należy liczyć się z tym, że skóra będzie wrażliwa na słońce. Jeśli wychodzisz na zewnątrz, stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza z filtrem powyżej SPF 30, który chroni przed promieniami UVA i UVB. Zaleca się noszenie kapeluszy z szerokim rondem i unikanie słońca między godziną 10 a 14.

Potencjalne skutki uboczne peelingu chemicznego to tymczasowa lub trwała zmiana koloru skóry, blizny i nawrót zimnych oparzeń.

Kto jest najlepszym kandydatem do zabiegu peelingu chemicznego?

Najlepsze wyniki uzyskuje się zazwyczaj u pacjentów o jasnej skórze i jasnych włosach. W zależności od problemu, osoby o ciemniejszej skórze również mogą odnieść korzyści. Jednak pacjenci z bliznowaceniem w przeszłości oraz pacjenci z poważnymi zmarszczkami, zwiotczeniami skóry i innymi niedoskonałościami mogą wymagać innych kosmetycznych zabiegów chirurgicznych. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu peelingu chemicznego należy zawsze porozmawiać z lekarzem.

 

Zobacz także

8 powodów, dla których warto nosić filtr przeciwsłoneczny

Lato oznacza dni spędzane na świeżym powietrzu, w promieniach słońca i w gronie rodziny i przyjaciół. Jednak te...

Czytaj dalej

5 powodów, dla których warto rozważyć usunięcie tatuażu

W tamtym czasie był to świetny pomysł. Być może zastanawiałeś się nad tym tatuażem lub zrobiłeś go pod...

Czytaj dalej